ПРИРОДА / Над Кременчуком було зареєстроване полярне сяйво

Ми звикли вважати, що полярне сяйво (Аврора) – це явище, яке можна спостерігати виключно на півночі, в арктичних зонах. Однак майже 250 років тому, у лютому 1774 року полярне сяйво бачив над Кременчуком академік Санкт-Петербурзької Академії наук Й.Гільденштедт.

Свої спостереження він описав у щоденнику, який вів під час мандрівки тогочасною Україною, передає КременчукToday.

Щоденник академіка був виданий під назвою «Reiser durch Russland» 1791 року.

Кременчук. 8–го лютого, о 8 годині вечора, при невеликому холоді і ясному небі, тут видно було північне сяйво. Воно складалося з десяти матово–білих стовпів, що проходили через сузір’я Великої Ведмедиці і складали майже прямі кути з лінією горизонту; стовпи мали на погляд по два фути ширини і на відстані в кілька футів один від одного. В цей же час і ясний місяць був оточений кільцем такого ж матового кольору і такої ж ширини, як і промені полярного сяйва. Місяць стояв майже на зеніті.

Довідка: Полярне сяйво – це ефект зіткнення сонячного вітру з магнітним полем землі.  У північних та південних широтах, де сильніше магнітне поле Землі, його можна спостерігати майже щоночі, якщо небо безхмарне. У середніх широтах таке явище спостерігається вкрай рідко.

97