Чорних дроворубів покарати неможливо

У той час як Уряд декларує боротьбу із «чорними лісорубами» довести до суду справи за підозрою в незаконній порубці виходить складно. Прикладом цього може слугувати кримінальна справа онуфріївських дроворубів.

У березні 2019 у мешканців Онуфріївського району поліція вилучила близько ста одиниць кругляка дуба та понад 300 складометрів іншої деревини. Поліція запідозрила, що тут діяла злочинна група із 14 осіб – мешканців Полтавської та Кіровоградської областей.

Розслідування розпочали у рамках кримінального провадження, розпочатого за ч. 2 ст. 246 (незаконна порубка лісу) Кримінального кодексу України. За це підозрюваним може загрожувати до 5 років позбавлення волі.

Вилучене майно арештували без рішення суду, а за протоколом обшуку у невідкладних випадках. Проте в квітні 2019 Апеляційний суд Кіровоградської області спершу зняв арешт із вилученої техніки (бензопил, рашпилів, авто), а згодом підозрюваним повернули і деревину.

Підозрювані апелювали до того, що відсутні матеріали органів лісової охорони щодо фактів порубки дерев на тих чи інших конкретних лісових ділянках та відсутні дані щодо заподіяння конкретної шкоди взагалі та конкретної особи, яка зазнала збитків. Також посилаються на нібито процесуальні порушення в ході виїмки майна. Зокрема проблемою стало і те, що суд дав дозвіл на обшук домоволодіння конкретної особи, у той час як воно використовується іншими особами ( підприємству, що займається лісозаготівлею) і нібито саме із території підприємства і вилучили майно.

Судове рішення оскарженню не підлягає.

Попри те слідство ще триває, але довести до кінця його швидше за все не вийде. Щоразу, коли правоохоронці звертаються до суду з клопотанням про проведення експертизи у рамках провадження, суд відмовляє їм з посиланням на квітневі рішення апеляційного суду. Тобто слідство не має доступу до потенційних доказів і навіть спиляних дерев, передає Гречка.

59